تماس با ما خانه

دانشنامه

RFID چیست؟

RFID چیست؟RFID چیست؟

 

 

 


مقدمه.....

  سرعت پیشرفت فناوری هر روز بیش‌تر از روز قبل می‌شود و این سرعت، گاهی چنان است که ما نیز از آن عقب می‌مانیم و هنوز با کاربری فناوری جدیدی خوب آشنا نشده‌ایم که با فناوری جدیدتری روبه‌رو می‌شویم. در عصر سرعت، انسان به محصولات و فناوری‌هایی نیاز دارد که او را در انجام کارهایش با دقت و سرعت و بهره‌وری بیش‌تری یاری کنند و به همین علت در بسیاری از کارها به جای  به کارگیری افراد از سیستمهای خودکار استفاده می کنند تا خطاها کاهش یابند و سریع تر انجام  شود . این سیستم های خودکار که قادر به شناسایی و تشخیص  اطلاعات افراد و کالاها هستند ((سیستم شناسایی خودکار   یاIdentification  System))گفته می شود.

  به طور کلی شناسایی خودکار و نگهداری داده ها روشی است که طی آن چه سخت افزار و چه نرم افزار قادر به شناسایی  و تشخیص اطلاعات  افراد و کالا ها  بدون کمک گرفتن از افراد می باشند. بارکد ها،کدهای دو بعدی ، سیستم های انگشت نگاری، سیستم های  شناسایی  به وسیله قرنیه چشم، سیستم های شناسایی به کمک امواج رادیویی و...از جمله این راه کارها در این  مقاله می باشند. یکی از جدیدترین مباحث مورد توجه دانشمندان جهت شناسايی افراد يا كالاها استفاده از سيستم شناسايی با استفاده از فركانس راديويی يا آر اف آی دی مي باشد.

 

 

تعریف آر اف آی دی….
آر اف آی دی كه مخفف سه واژه Radio Frequency Identification است؛ امروزه توسط فروشگاه های زنجيره ای بزرگی چون "وال مارت" و "مک دونالد" و نيز سازمانهای مهمی چون "وزارت دفاع ايالت متحده آمريكا" استفاده شده و امتحان خود را به خوبی پس داده است.
برای آشنایی با این فناوری می توان با این مثال آغاز کرد  تصور کنید وارد یک فروشگاه زنجیره ای شده اید و اقلام مورد نیاز خود را وارد یک چرخ دستی قرار می دهید . صندوق دار با استفاده از بار کد باید تمام اقلام را از داخل سبد برداشته و اطلات آن را توسط بارکدخوان(Barcode Reader)یکی یکی به داخل رایانه وارد کند تا فاکتور اقلامی شما صادر گردد.بسیاری از اوقات به دلیل آنکه تعداد کالاهای خریداری  شده  بسیار زیاد می باشد؛صف های طولانی  در فرو شگاه ها تشکیل خواهد شد،علاوه بر این گاهی اوقات نیز مخدوش شدن علائم بارکد، از خواندن اطلاعات جلوگیری می کند،که این خود موجب مشکلات بیشتری  می شود.با این فن آوری جدید یعنی آر اف آی دی شما سبد کالای خود را برمی دارید و بدون اینکه مجبور باشید  اقلام خریداری شده را به صندوق دار یا نگهبان نشان دهید،از در خارج می شوید.چرا؟...  

چون برچسب های روی کالا دیگر بارکد نیست بلکه از نوع آر اف آی دی می باشد و خودش با فرستادن علائم رادیویی کلیه اطلاعات جاری خود از قبیل  تعداد،قیمت،وزن،....را به کامپیوترهای موجود در درهای ورودی مخابره می کند و این از جمله ی تفاوت آن با بارکدها است. به  دلیل دقت و سرعت بیشتر این فن آوری نسبت به بارکد کاربرد آن بیشتر است.

نوشته توسط: مدیر سایت در تاریخ دوشنبه, 27 خرداد 1392 - 10:14


بازدید : 2138
تگ ها : مديريت ارتباط با مشتري , باركد , RFID , ويرايش و بازسازي تصاوير , نرم افزار فروشگاه زنجيره اي , روش کدگذاري جامع و پيشرفته , نرم افزار کدينگ و انبار , راهکار مبتنی بر بارکد , نرم افزار موسسات حمل و نقل زمینی , PACS , ایران کد , پردازشگران نو اندیش , نمايندگي ايران کد

دانشنامه های مرتبط

کیو بارکد
مخترع RFID کیست؟
تاریخچه RFID
کاربردهای RFID
تجهیزات مرتبط با RFID