تماس با ما خانه

دانشنامه

مخترع RFID کیست؟

مخترع RFID کیست؟مخترع RFID کیست؟

 

 

 

 

 

چارلز والتون (Charles Walton)، مخترع فناوری ( RFID (Radio Frequency Identification یا شناسایی از طریق امواج رادویی، که امروزه کاربردهای فراوانی از مدیریت انبار تا فروشگاه‌ها پیدا نموده است در سن 89 سالگی در شهر کالیفورنیا درگذشت.

فناوری که والتون ارائه نمود موفق شده است تا بر بارکد در بسیاری از کاربردها پیروز گردد و راه را برای فناوری‌های دیگر از قبیل ارتباط میدان نزدیک (Near-Field Communications) هموار سازد. بر اساس مطلبی که از تاریخ فناوری شناسایی رادیویی در مجله RFID چاپ شده‌است، ماریو کاردولو (Mario Cardullo) در سال 1973 موفق به ثبت امتیاز اختراع یک برچسب فعال RFID با حافظه قابل نوشتن گردید و در همان سال چارلز والتون، یک کارآفرین کالیفورنیایی، حق ثبت و امتیاز یک فرستنده-گیرنده غیرفعال را که برای باز کردن قفل در بدون کلید استفاده می‌شد، دریافت نمود. یک کارت با یک فرستنده-گیرنده  رادیویی، سیگنالی را به کارت‌خوانی که نزدیک در است ارسال می‌کند. زمانی که کارت‌خوان کد شناسایی معتبری را که در برچسب ذخیره شده است دریافت نمود، در را باز می‌کند.

آقای والتون همچنین فعالیت‌هایی را با ارتش شروع نمود. او حدود یک دهه در شرکت IBM مشغول به فعالیت بود، سپس شرکت خود را بنام Proximity Devices تاسیس نمود تا از حق امتیاز ثبت شده‌اش استفاده کند. والتون موفق شد تا میلیون‌ها دلار از اختراع خود درآمد کسب کند. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که ارزش بازار جهانی فناوری RFID در دنیا در سال گذشته بیش از 5.3 میلیارد دلار بوده است.

آقای والتون بیش از 50 حق اختراع را ثبت نموده است؛ مثل یک نمونه دیجیتالی از فناوری RFID که پیشرفته‌تر از نمونه‌های اولیه برچسب‌های غیر فعال (Passive Tags) می‌باشد. اگر چه حقوق ثبت این اختراعات کلیدی والتون در نیمه‌های دهه 1990 منقضی گردید و او نتوانست از این ثروت عظیم که از استفاده از فناوری RFID بدست آمده استفاده ببرد. آقای والتون کمتر نتایج استفاده از این فناوری را که بحث‌های داغی در حوزه‌های امنیتی و حفظ حریم خصوصی ایجاد نموده است، پیش‌بینی نموده بود. 

 

نوشته توسط: مدیر سایت در تاریخ دوشنبه, 27 خرداد 1392 - 10:31


بازدید : 2224
تگ ها : مديريت ارتباط با مشتري , باركد , RFID , ويرايش و بازسازي تصاوير , نرم افزار فروشگاه زنجيره اي , روش کدگذاري جامع و پيشرفته , نرم افزار کدينگ و انبار , راهکار مبتنی بر بارکد , نرم افزار موسسات حمل و نقل زمینی , PACS , ایران کد , پردازشگران نو اندیش , نمايندگي ايران کد

دانشنامه های مرتبط

کیو بارکد
RFID چیست؟
تاریخچه RFID
کاربردهای RFID
تجهیزات مرتبط با RFID