تماس با ما خانه

دانشنامه

تاریخچه RFID

تاریخچه RFIDتاریخچه RFID

 

 

 

 

 

 

در سال ۱۸۴۶ م فاراده کشف می کند که نور و امواج رادیویی، بخشی از طیف انرژی الکترومغناطیسی هستند.

سال ۱۸۶۴ م ماکسول نظریه میدان های الکترومغناطیسی را ارایه می دهد.

در سال ۱۸۸۷ م هاینریش هرتز، برای نخستین بار موفق به ارسال و دریافت موج رادیویی می شود و ویژگی های آن را مطالعه می کند مانند:

بازتاب، شکست و قطبش.

در سال ۱۸۹۶ م مارکنی، نخستین کسی است که موفق می شود در دو سوی اقیانوس اطلس، امواج رادیویی را ارسال و دریافت کند و به زعم پیروان نظریه مک لوهان، از آن پس کهکشان مارکنی، شروع می شود.

در سال ۱۹۲۲ م رادار اختراع می شود.

در سال ۱۹۴۴ م، سلف RFID در ابعادی به اندازه یک چمدان سفری بزرگ و مجهز به باتری، در درون هواپیماهای جنگی جای گرفت تا در روی زمین، امکان بازشناسایی هواپیمای خودی از دشمن به وجود آید.

در سال ۱۹۴۸ م، هنری استاکمن، اندیشه به کارگیری RFID در ارتباطات را مطرح کرد که تحت عنوان "ارتباطات توسط قدرت تابشی" معروف شد اما با وجود مسایل لاینحل بسیار، تا حدود سی سال بعد، کاربردی نشد.

در دهه۱۹۶۰ م، پژوهش های بنیادی پیرامون به کارگیری فرستنده ـ گیرنده های یک بیتی برای کنترل کالا از طریق رادیویی آغاز شد.

در دهه ۱۹۷۰ م، نظارت بر حیوانات از طریق سامانه های RFID عملی شد.

در دهه ۱۹۸۰ م، RFID در کنترل ایاب و ذهاب خودروها و کارکنان شرکت ها (در نروژ) به کار رفت.

در دهه ۱۹۹۰ م، RFID برای امنیت اسکی بازان و در پرداخت های الکترونیکی نیز به کار گرفته شد.

در سال ۲۰۰۲ م، RFID وارد راهبرد توسعه ملی فناوری اطلاعات در کشور کره جنوبی (و چند کشور دیگر) شد. در آلمان نیز شرکت فروشگاه های زنجیره ای"مترو" (که با شرکت راه آهن شهری فرق دارد) برای نخستین بار از برچسب RFID در فروشگاهی واقع در دوئیس بورگ (آلمان) به جای "بارکد" استفاده کرد اما چون با اعتراض فعالان حقوق بشر مواجه شد، تا اواخر ۲۰۰۴، توسعه آن را مسکوت گذاشت.

در سال ۲۰۰۳ م، از RFID در درون کارت های شناسایی افراد استفاده شد.

در سال ۲۰۰۵ م، از RFID و با تزریق "تراشه" آن زیر پوست انسان، برای شناسایی افراد استفاده شد. همچنین جزوه " اینترنت چیزها" حاوی کاربردهای RFID در اینترنت، از طرف اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) منتشر شد.

در سال ۲۰۰۶ م، کتاب های کتابخانه مرکزی شهر مونیخ (آلمان) مجهز به برچسب RFID شد و از " کتابخانه هوشمند" بهره برداری شد. در همین سال کالاهای بسیاری در سراسر جهان مجهز به RFID شدند و از RFID در زندان ها، بیمارستان ها، مدیریت اموال اداری (به جای برچسب کالا) استفاده شد.

 

نوشته توسط: مدیر سایت در تاریخ دوشنبه, 27 خرداد 1392 - 10:38


بازدید : 2651
تگ ها : مديريت ارتباط با مشتري , باركد , RFID , ويرايش و بازسازي تصاوير , نرم افزار فروشگاه زنجيره اي , روش کدگذاري جامع و پيشرفته , نرم افزار کدينگ و انبار , راهکار مبتنی بر بارکد , نرم افزار موسسات حمل و نقل زمینی , PACS , ایران کد , پردازشگران نو اندیش , نمايندگي ايران کد

دانشنامه های مرتبط

کیو بارکد
RFID چیست؟
مخترع RFID کیست؟
کاربردهای RFID
تجهیزات مرتبط با RFID