تماس با ما خانه

دانشنامه

کاربردهای RFID

کاربردهای RFIDکاربردهای RFID

 

 

 

 

 

۱) کنترل تردد افراد:


افزایش امنیت کنترل تردد،گزارش گیری در مورد تردد افراد در زمان های مختلف در سازمان،حذف صف در مقابل ورودی ها، امکان اعطا یا لغو دسترسی به افراد و انجام تنظیمات نرم افزاری، ازمزایای سیستم کنترل تردد بر مبنای RFID است.
بر خلاف کارتهای تماسی، کارتهای بدون تماس RFID، استهلاک کمی دارند و با توجه به استانداردهای امنیتی بکار رفته دراین کارتها، امکان کپی وجود ندارد.
سیستم کنترل تردد بر مبنای RFID دارای اجزاء کلی شامل ریدر، کنترلر، کارت و نرم افزار مرکزی است. کنترلها امکان ذخیره اطلاعات تا چند هزار رکورد را دارند و در صورت از کار افتادن کامپیوتر مرکزی، سیستم می تواند به صورت stand alon   بکار خود ادامه دهد.
با استفاده از نرم افزارمرکزی می توان دسترسی افراد را بر مبنای زمان و محدوده تعریف کرد. همچنین امکان دریافت سیگنال هشدار در مواقع ضروری از طریق نرم افزار ممکن می شود.


2) کنترل تردد خودرو


در این سیستم، تگ RFID روی شیشه خودرو چسبانده می شود و ریدر در کنار درب ورودی، تگ را شناسایی و ID آن را به نرم افزار مربوطه می فرستد. با استفاده از این نرم افزار، ضمن کنترل دسترسی خودروهای مختلف به مبادی ورود وخروج، امکان گزارش گیری های مورد نیاز کاربر فراهم می شود.
تگ RFID که برای این کاربرد استفاده می شود، به دو صورت باتری دار و بدون باتری موجود است.
مزیت تگ های بدون باتری برای کنترل تردد خودرو، عمر نامحدود آنها با توجه به عدم نیاز به تعویض تگ پس از اتمام باتری آن است، اما ریدرها گران قیمت تر هستند.
قابل استفاده توسط: سازمانها، ساختمان ها، مجتمع های مسکونی، فرودگاه ها، تاکسیرانی، وغیره

3) مدیریت محوطه


مدیریت محوطه، ردیابی و شناسایی پرسنل و ماشین آلات در محوطه های بزرگ یکی از کاربردهایی است که توسط تکنولوژی   RFID  با برد بالا ممکن می گردد.
از جمله موارد کاربرد RFID در مدیریت محوطه، می توان به ردیابی ماشین آلات، کانتینر ها و پرسنل در بنادر، فرودگاه ها، پتروشیمی ها،کارخانه ها، پادگان ها و موسسات اشاره کرد. همچنین ردیابی کامیون های حاوی بار درمحوطه های بارگیری، تشخیص اتصال درست کانتینر و تریلر، مدیریت ماشین آلات در محوطه فرودگاه و موارد مشابه از موارد مدیریت محوطه توسط تکنولوژی RFID محسوب می شود.

۴) مدیریت اموال


فهرست برداری از اموال در زمانهای مشخص (مثلا سالانه)، فرآیندی وقت گیر است که با استفاده از تکنولوژی RFID، این فرآیند را می توان با دقت بالا و در مدت زمان بسیار کوتاه انجام داد. همچنین در صورتی که اموال از اتاق یا محدوده ای به محدوده دیگر برده می شوند، می توان به صورت کاملا مکانیزه آن ها را ردیابی نمود.
در این کاربرد، می توان از ریدرهایی به صورت گیت،در ورودی و خروجی هر محدوده استفاده کرد. در اینصورت، ورود و خروج اموال به هرمحدوده یا اتاق به صورت خودکار ثبت می شود. همچنین می توان از ریدرهای دستی استفاده نمود. در این حالت پرسنل با استفاده از ریدرهای دستی می توانند لیست اموال را بروزکنند.

5 ) اخذ عوارض الکترونیک


حذف راهبندان در ورودی عوارضی در بزرگراهها، باعث صرفه جویی در زمان رانندگان و آسایش خاطر آنها می شود. در نتیجه، باعث افزایش عبورو مرور از بزرگراه و در نتیجه افزایش درآمد عوارضی می گردد. مدت هاست که باجه های عوارضی در دنیا مجهز به سیستم اخذ عوارض الکترونیکی هستند و امروزه این سیستم ها بااستفاده از تکنولوژی RFID طراحی و ساخته می شود.

6 ) ردیابی اسناد و کتاب ها


تکنولوژی RFID به مدیریت و ردیابی اسناد و کتاب هاکمک می کند. با استفاده از RFID، علاوه بر تسریع در یافتن اسناد مورد نظر، از سرقت اسناد مهم تا حد زیادی پیش گیری می شود.
در این کاربرد، تگ ها بصورت برچسب های کوچک روی اسناد یا داخل جلد کتاب نصب می شوند. بااستفاده از ریدر دستی، می توان لیست اسناد و کتابهای موجود را بروز کرد و یا به دنبال سند یا کتاب خاصی گشت. ضمن اینکه این سیستم در تسریع فهرست گیری از اسناد یا موجودی گیری از کتب نقش به سزایی دارد.
مضافا،در مبادی ورود و خروج،می توان ریدر هایی بصورت گیت نصب کرد تا در صورت خروج اسناد غیر مجاز، سیستم آلارم بدهد.

۷) ردیابی کانتینرها


برای جلوگیری از گم شدن کانتینر ها در محوطه بندر، نیز جلوگیری از بروز تصادفات درمحوطه بارگیری و همچنین پیش گیری از سرقت، می توان از تکنولوژی RFID استفاده کرد.
در صورت استفاده از سیستم RFID مناسب کاربرد ردیابی کانتینر، امکان شناسایی محل کانتینرها با دقت زیاد وجود دارد. همچنین این سیستم امکان پیش گیری ازحوادث ناشی از برخورد ماشین آلات موجود در بندر با پرسنل را فراهم می کند. همچنین پلمب های الکترونیکی هوشمند می توانند به امنیت بیشتر کانتینر ها کمک کنند. این تگ ها، باز و بسته شدن درب کانتینر را ثبت و به ریدر منتقل می کنند.

۸) ردیابی واگن ها


با افزایش حمل و نقل ریلی و بزرگ شدن شبکه ریلی و افزایش تجهیزات ناوگان در شبکه همانند واگن ها و لوکوموتیوها و غیره، نیاز به برنامه ریزی و بهینه سازی استفاده از این تجهیزات بسیار مهم جلوه می کند. برای برنامه ریزی ناوگان نیاز به اطلاعات خاصی از قبیل تعداد و انواع تجهیزات و محل قرارگیری هر کدام در شبکه می باشد. این مورد نه تنها در راه آهن، بلکه در سایر بخش های حمل و نقلی نیز دارای اهمیت بسزایی می باشد. بطور مثال در بندرگاه ها برای تعیین مکان کانتینرها از سیستم GPS  و  AEI استفاده می شود. در راه آهن نیز سیستم های مختلفی به این منظور به کار گرفته شدند. در برخی از کشورها این کار بصورت بسیار ابتدایی و بصورت دستی انجام می گیرد، بطور مثال در کشور ایران این کار بصورت دستی انجام می گیرد و این باعث سختی و دشواری کار می شود.

با بزرگ شدن شبکه راه آهن و افزایش تجهیزات میزان خطای انسانی و زمان صرف شده برای این کار افزایش می یابد بطوری که نمی توان محل واگن ها، واگن انتهایی قطار و سایر وسایل متحرک ریلی را در شبکه مشخص نمود و در بسیاری از موارد پیش می آید که این تجهیزات در شبکه گم می شوند. امروزه سیستم کارآیی در راه آهن آمریکای شمالی مورد بهره برداری قرار گرفته و در اروپا نیز بعد از پشت سر گذاشتن مراحل تحقیقاتی بسوی بهره برداری و فراگیر شدن پیش می رود. در این سیستم با استفاده از شناسایی خودکار تجهیزات
AEI و تکنولوژی RFID تجهیزات در ترمینال ها و نقاط مهم مورد نظر شناسائی قرارمی گیرند و اطلاعات خام مورد نیاز سیستم مدیریت و برنامه ریزی را برای توزیع و تخصیص بهینه واگن ها فراهم می کند.

9 ) کاربردهای پزشکی

ثبت و یا ذخیره سازی اطلاعات بیمار از قبیل نام و آدرس، تاریخ پذیرش و بستری و نیز نوع بیماری ،پزشک معالج ،نوع عمل جراحی و …. در پایین آوردن اشتباهات و خسارات جبران ناپذیر در بیمارستان نقش حیاتی دارد.
همچنین فرار و یا دزدیده شدن بیمار از بیمارستان با همین فن آوری تقریباً غیر ممکن بنظر می رسید.
جلوگیری ازجابجا شدن اطفالی که تازه بدنیا آمده اند از جمله کابردهای بسیار حساس این فن آوری میباشد. همچنین در محل های نگهداری دارو، با چسباندن برچسب داروها میتوان از میزان مصرف، تاریخ مصرف داروها به راحتی باخبر شد.

 

 

نوشته توسط: مدیر سایت در تاریخ دوشنبه, 27 خرداد 1392 - 10:46


بازدید : 2684
تگ ها : مديريت ارتباط با مشتري , باركد , RFID , ويرايش و بازسازي تصاوير , نرم افزار فروشگاه زنجيره اي , روش کدگذاري جامع و پيشرفته , نرم افزار کدينگ و انبار , راهکار مبتنی بر بارکد , نرم افزار موسسات حمل و نقل زمینی , PACS , ایران کد , پردازشگران نو اندیش , نمايندگي ايران کد

دانشنامه های مرتبط

کیو بارکد
RFID چیست؟
مخترع RFID کیست؟
تاریخچه RFID
تجهیزات مرتبط با RFID