تماس با ما خانه

دانشنامه

دستگاه pos چیست؟

دستگاه pos چیست؟دستگاه pos چیست؟

 

 

 

 

 

 

درباره pos                                       

در مجموعه سخت افزارهاي بانكي و سيستمهاي پرداخت، پايانه‌هاي فروش (point of sale) دستگاه‌هايي هستند كه به وفور قابل استفاده‌اند. برخلاف بعضي سخت افزارهاي بانكي ديگر كه هزينه اوليه نصب و راه‌اندازي و پس از آن هزينه تعمير و نگهداري نسبتا بالايي را شامل مي‌شود، پايانه‌هاي فروش با هزينه بسيار كم و با سهولت بيشتر در مكانهاي زيادي قابل استفاده‌اند. استفاده از اين دستگاه‌ها علاوه بر حذف گردش فيزيكي پول، سرعت و امنيت نقل و انتقال پول را در تراكنشهاي مالي افزايش ميدهد.


 
 

دستگاه pos چیست؟


دستگاه‌ پایانه فروش یا کارتخوان (POS) دستگاهی است که از طریق ارتباط تلفنی یا شبکه‌ای به سیستم بانکی امکان انتقال خودکار مبلغ خرید از حساب فروشنده را فراهم می‌سازد. دستگاه‌های پایانه فروش علاوه بر امکان پرداخت دارای عملکردهای مختلفی از جمله پرداخت قبوض، شارژ سیم‌کارت، اعلام موجودی، دریافت صورتحساب، امکان انصراف از خرید و گزارش روزانه است که صاحبان آن را از مزایای شعبه کوچک بانکی برخوردار می‌کند.

پوز برای اقتصاد دنیا دستگاهی شناخته شده است و به نوعی یک کاتالیزور در نظام اقتصادی جهان محسوب می شود. این دستگاه مزایای فراوانی دارد که متاسفانه در کشور ما بدلیل عدم فرهنگ سازی و ناهماهنگی های دستگاه های متعدد اقتصادی کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

کاهش هدررفت وقت و سفرهای غیرضروری، ضریب امنیت بسیار بالا، بدون هزینه بودن استفاده از این دستگاه و استفاده کمتر و حداقلی از اسکناس هایی که منبع انواع آلودگی ها و بیماری ها هستند، از جمله مزایای کاربرد این دستگاه کوچک اما قدرتمند است که عاید همه کاربرانش می شود.

 

معنی  و مفهوم کلی از pos

كلمهPOS  مخفف Point of Sale يا "نقطه فروش" است و به صندوق‌هاي فروشگاهي اطلاق مي‌شود كه در خروجي‌هاي فروشگاه‌ها، رستوران‌ها، هتل‌ها و نظاير آن براي دريافت وجوه مشتري به كار گرفته مي‌شود. POS در مفهوم عام‌تر مي‌تواند به محلي كه براي اين كار اختصاص يافته، اطلاق شود (Checkout point) و در مفهوم اختصاصي مي‌تواند به معناي دستگاهي باشد كه اين كار را انجام مي‌دهد(صندوق مكانيزه).


آنچه مصطلح است، POS به معني "صندوق‌هاي فروشگاهي‌" است. در عين حال كلمه POS به معني دستگاه كارتخوان نيز استفاده مي شود. در اين مفهوم، درواقع مخفف EFT-POS است: "انتقال الكترونيكي وجوه در نقطه فروش " به اين معني كه يك ابزار الكترونيكي در نقطه فروش با استفاده از يك ابزار شناسايي (عموما كارت بانكي) به حساب بانكي يا اعتبار مشتري نزد يك بانك يا موسسه مالي دسترسي پيدا كرده و وجوه كالا و خدمات را برداشت مي‌كند. با اين وجود، در عرف داد و ستد و در ادبيات بانكداري الكترونيكي، عبارت POS عموما به صندوق مكانيزه فروشگاهي اطلاق مي‌شود ولي در ايران براي شناسايي هر دو دستگاه به كار مي‌رود: هم صندوق و هم كارتخوان. اين خلط مبحث موجب خواهد شد كه تمام برنامه‌ها و طرح‌هاي مربوط به واردات، توليد، توزيع، نصب و خدمات صندوق‌هاي فروشگاهي با مباحث مشابه در مورد دستگاه‌هاي كارتخوان تداخل داشته باشد.

 

تاریخچه سیستمهای POS

1- در سال 1878 دستگاه ثبت پول (cash register) توسط James Ritty اختراع شد.

2- در سال 1884 ، NCRدر ایالت متحده بوجود آمد.

3- در سال 1970 اولین پایانه POS ایجاد شد.

4- در سال 1971 اولین cash register الکترونیکی ابداع گردید.

5- در سال 1979 سیستم اسکن POS ابداع شد.

6- در سال 1981 اولین POS رستورانی ابداع شد.

نوشته توسط: مدیر سایت در تاریخ شنبه, 22 تیر 1392 - 16:18


بازدید : 19003
تگ ها : مديريت ارتباط با مشتري , باركد , RFID , ويرايش و بازسازي تصاوير , نرم افزار فروشگاه زنجيره اي , روش کدگذاري جامع و پيشرفته , نرم افزار کدينگ و انبار , راهکار مبتنی بر بارکد , نرم افزار موسسات حمل و نقل زمینی , PACS , ایران کد , پردازشگران نو اندیش , نمايندگي ايران کد

دانشنامه های مرتبط

کیو بارکد
RFID چیست؟
مخترع RFID کیست؟
تاریخچه RFID
کاربردهای RFID