تماس با ما خانه

اخبار

شناسه دار کردن کالاها راه اصلی جلوگیری از قاچاق است

شناسه دار کردن کالاها راه اصلی جلوگیری از قاچاق است
دوشنبه, 15 مهر 1392
بازدید : 910
تگ ها : پردازشگران نو اندیش , طرح شبنم
منبع : پايگاه اطلاع رساني شبنم
ذخیره
|
چاپ
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت:

شناسنامه دار کردن کالاها (طرح شبنم) راه اصلی جلوگیری از قاچاق کالا است. جعفر قادری با اشاره به لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت را موظف کرده اند با استفاده از سامانه نرم‌افزاری به شناسه‌دار کردن انبارها و مراکز نگهداری کالا و ثبت مشخصات مالک کالا، نوع و میزان کالاهای ورودی و خروجی اقدام کند تا از هرگونه قاچاق کالا جلوگیری شود. سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: شناسه کالا این اطمینان برای مصرف کننده و متولیان امر فراهم می کند که بدانند کالایی که در بازار موجود است از چه مبادی وارد کشور شده و چه مسیری را طی کرده است. قادری با تاکید بر اینکه قوانین مادر و مصوبات مجلس باید از سوی دستگاه ها،اجرایی شوند گفت: اگر در قانون اشکال و ایرادی وجود دارد دستگاه ها باید با ارائه لایحه از مجلس بخواهند تا اشکالات برطرف شود نه اینکه با نادیده گرفتن آن بی قانونی را رواج دهند. وی افزود: اینکه کل قوانین نادیده گرفته شود قابل قبول نیست و دلیلی ندارد که کالاها به صورت شفاف ازمبدا و مقصد تعیین وضعیت نشوند. قادری با بیان اینکه کالاهای تولید داخل یا محصولات وارداتی باید شناسنامه یا کددار باشد گفت: در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضرورت ها مشخص شده و ما نباید برای اینکه مشکل برای واردات برخی اقلام تحریمی داریم قانون مادر و کلیدی را نادیده بگیریم. نماینده شیراز در ادامه شفاف سازی را از جمله اهداف شناسه دار بودن کالا عنوان کرد.اخبار مرتبط

ضیغمی: هدف حمایت از تولید است
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به فارس گفت: واردات 24 میلیارد دلاری در راستای حمایت از تولید و کنترل بازار است.
رئیس مرکز تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد
رئیس مرکز تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت از تصویب ایجاد کاتالوگ الکترونیکی برای تبادل بین کشورهای عضو اکو مبتنی بر ایران کد و تصویب طراحی پرتالی برای قرار دادن قوانین تجاری این کشورها خبر داد.
روابط عمومی شبکه بازرسی و نظارت مردمی:
معاون پیشگیری و هماهنگی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز پنج گروه کالاهای وارداتی مشمول اجرای این طرح را شامل دارو و تجهیزات پزشکی ، لوازم آرایشی و بهداشتی ، لوازم خانگی ، رایانه و تجهیزات مربوط ، تلفن همراه اعلام کرد و گفت : بنکداران و عرضه کنندگان و نیز خریداران این کالا پیش از خرید حتما از اصالت ان مطمئن شوند تا دچار مشکل نشوند.
سیاستهای سردرگم دولت در مبارزه با قاچاق کالا
پدیده قاچاق که در سال‌های اخیر در کشور، معضلات جدی به همراه داشته است، همچنان یکی از دردسرهای اصلی برای دولت، تولیدکنندگان و حتی در مواردی خود مصرف کنندگان کالای قاچاق است. دولت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا در سالهای اخیر، تلاش کرده‌اند تا با طرح‌ها و راهکارهای گوناگون، جلوی این پدیده را بگیرند، ولی تا کنون این معضل همچنان پا بر جای با قی مانده است. سردرگمی سیاست‌های دولت در این میان، عامل اصلی تداوم قاچاق کالاست.
فعالیت کارگزاران متخلف طرح شبنم متوقف می‌شود
فعالیت کارگزاران متخلف طرح شبنم متوقف می‌شود
غلامرضا نوری‌زاده با بیان این مطلب افزود: