تماس با ما خانه

اخبار

سهم ناچیز ایران از بازار ۵۸۲ میلیارد دلاری اکو

سهم ناچیز ایران از بازار ۵۸۲ میلیارد دلاری اکو
شنبه, 16 شهریور 1392
بازدید : 802
تگ ها : نمايندگي ايران کد , ایران کد
منبع : پايگاه اطلاع رساني ايرانكد
ذخیره
|
چاپ
قائم مقام مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با اشاره به گردش مالی حدود ۵۸۲ میلیارد دلار منطقه اکو گفت: سهم ایران از بازار سازمان همکاری های اکو ناچیز است.

به گزارش خبرگزاری مهر، جواد جهانگیرزاده گفت: گردش مالی و تجارت جهانی منطقه اکو در حدود ۵۸۲ میلیارد دلار است که از این میزان تنها ۷ درصد از تجارت در بین کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو صورت می گیرد، این در حالی است که با استانداردسازی اطلاعات کالاهای کشورهای عضو سازمان اکو می توان سهم و نقش کشورمان را در حجم مبادلات تجاری افزایش دهیم.
قائم مقام مرکز پژوهش های مجلس خاطرنشان کرد: در حال حاضر کشورهای عضو سازمان همکاریهای اقتصادی، اکو به دلیل نداشتن اطلاعات کافی از کالاهای تولیدی و توانمندی های تجاری، نیازهای کالایی خود را با هزینه های گزاف از کشورهای دور دست تأمین می کنند.
وی با اشاره به اینکه رشد اقتصادی منطقه حدود ۶٫۷ درصد است و ۶۰۰ میلیون نفر در این منطقه ساکن هستند افزود: در میان کشورهای عضو سازمان اکو (ترکیه، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان، ازبکستان، پاکستان، آذربایجان، ایران) که ۱۰ درصد جمعیت جهان در آن ساکن هستند به دلیل مشکلات تعرفه ای، محدودیت های بروکراتیک، ‌روش های سنتی تجارت و عدم استفاده از تکنولوژی و سیاست های تسهیل کننده کسب و کار و تجارت، حداقل ارتباط را با هم داشته و زبان مشترکی از حیث تجارت میانشان وجود ندارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به اینکه از سال ۱۳۹۰ تلاشی برای یکسان سازی اطلاعات کالاهای منطقه از سوی مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران (ایران کد) انجام شده تا بتوانیم نقش و قدرت تجاری خود را در منطقه اکو افزایش دهیم گفت: این طرح می تواند دیپلماسی اقتصادی را تقویت کرده و از توانمندیها و ظرفیت های منطقه استفاده کند.

جهانگیرزاده با اشاره به اینکه طرح ایران کد در سال های گذشته تجربه موفقی در جهت تسهیل فرآیند های کسب و کار براساس استاندارهای اطلاعاتی کالا در داخل داشته است تاکید کرد: دولت جدید با توجه به نگاهی که به حل مشکلات اقتصادی دارد و نیز حضور موثر در منطقه را دنبال می کند باید از چنین طرح هایی حمایت کرده و موجب گسترش این طرح در سطح کشورهای عضو سازمان اکو شود.

قائم مقام مرکز پژوهش های مجلس گفت: بنا بر اطلاعاتی که دبیرکل اکو اعلام کرده است تجارت جهانی این منطقه در سال ۲۰۰۹ چیزی حدود ۵۸۰ میلیارد دلار بود است که قطعا در این سال ها افزایش داشته و کشور ما هیچ سهم موثری در استفاده از این پتانسیل ندارد و به طور قطع باید به طرح هایی از این دست کمک کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به اینکه اگر بر اساس اطلاعات ایران کد، اطلاعات کالاهای سازمان همکاری های اقتصادی، اکو استانداردسازی و به اشتراک گذاری شود، به غیر از آنکه به افزایش قدرت منطقه ای کشور مان کمک می کند افزود: این اتفاق موجب ممانعت حضور کشورهای رقیب در این حوزه می شود. متاسفانه بارها در سال های گذشته شاهد بوده ایم با آن که توانایی و برنامه اولیه اجرای طرحی در منطقه را داشته ایم اما به دلیل غفلت، کشورهای رقیب و غربی در عرصه حضور پیدا کرده و میاندار شده اند.
جهانگیرزاده تاکید کرد: متاسفانه تولید در کشور در حالتی نامناسب و در رکود به سر می برد اما اگر دولت با هماهنگی موجب تسریع در اجرای سیستم کاتالوگینگ اکو در کشورهای عضو سازمان اکو شود، این اتفاق باعث خواهد شد تا نقشه ای شفاف تر و دقیق برای تولید کشور از طریق شناسایی دقیق نیازهای کشورهای دوست عضو سازمان اکو داشته باشیم و با تولید نیازها این کشورها به تولید ملی خودمان کمک کنیم.
وی خاطرنشان کرد: در بخش واردات هم این اطلاعات می تواند کمک کند زیرا با شناسایی تولیدات کشورهای عضو می توانیم نیازهای خود را از کشورهای همسایه خریداری کرده و هزینه لجستیک کمتری را پرداخت کنیم.
قائم مقام مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: حمایت از طرح های این چنینی می تواند به تولید، صادرات واردات و همچنین نقش آفرینی منطقه ای در حوزه سیاسی و اقتصادی کمک کند و از دولت انتظار می رود تا حمایت خود از اینگونه طرح ها را افزایش دهد.اخبار مرتبط

دریافت کد رهگیری شبنم شرط نهایی شدن ثبت سفارش کالا
دریافت کد رهگیری شبنم شرط نهایی شدن ثبت سفارش کالا
در راستای اجرای طرح استعلام اصالت و رهگیری کالاهای وارداتی(طرح شبنم)، از تاریخ 01/12/1390 واردکنندگان کالاهای ذیل می‌بایست قبل از نهایی شدن ثبت‌سفارش، نسبت به ثبت‌نام و دریافت کدرهگیری شبنم اقدام نمایند؛ در غیر اینصورت، امکان تایید و تحویل برگ ثبت‌سفارش میسر نمی‌باشد.
اجرای طرح شبنم متوقف نمی شود
قائم مقام وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت: اجرای طرح شبنم( شبکه بازرسی و نظارت مردمی ) از طریق نصب بارکد دو بعدی بر روی کالاها از ابتدای بهمن ماه آغاز گردیده که در فاز نخست، چهار گروه کالاهایی شامل لوازم خانگی، رایانه، لوازم بهداشتی و تجهیزات پزشکی را شامل شده است .
دستور واردات 10میلیارد دلار مواد غذایی و کالای اساسی صادر شد
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره مصوبه واردات 24 میلیارد دلاری گفت: 10 میلیارد دلار از این واردات مربوط به مواد غذایی و کالاهای اساسی است.
ضیغمی: هدف حمایت از تولید است
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به فارس گفت: واردات 24 میلیارد دلاری در راستای حمایت از تولید و کنترل بازار است.
6.5 برابر شدن واردات چای از کنیا را تائید نمی‌کنم
رئیس سازمان چای کشور با بیان اینکه 6.5 برابر شدن واردات چای از کنیا را تائید نمی‌کنم، از خریداری 1200 تن برگ سبز چای درجه یک خبر داد.