تماس با ما خانه

اخبار

جزئیات اقلام واردات 24 میلیارد دلاری

ضیغمی: هدف حمایت از تولید است
سه شنبه, 12 اردیبهشت 1391
بازدید : 1220
تگ ها : طرح شبنم , ایران کد , پردازشگران نو اندیش , نمايندگي ايران کد
خبرگزاري فارس
ذخیره
|
چاپ
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به فارس گفت: واردات 24 میلیارد دلاری در راستای حمایت از تولید و کنترل بازار است.

محمدعلی ضیغمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در واکنش به این سؤال که واردات 24 میلیارد دلاری کالاهای اساسی که آقای رحیمی معاون اول رئیس جمهور خبر آن را اعلام کرده‌اند مغایرتی با حمایت از تولید داخلی ندارد اظهار داشت: بخش عمده‌ای از این واردات شامل واردات مواد اولیه کارخانجات تولیدی می‌شود بطوریکه کارخانجات پودر شوینده قسمت عمده‌ای از مواد پتروشیمی خود را وارد می‌کنند.

وی افزود: کارخانجات روغن نباتی 90 درصد از مواد خام مورد نیاز را وارد می‌کنند، کارخانجات فولاد 50 درصد شمش مورد نیاز را وارد می‌کنند و همچنین کارخانجات لاستیک نیز عمده مواد اولیه خود را از طریق واردات تأمین می‌کنند لذا تخصیص این مبلغ از سوی معاون اول ریاست جمهوری در راستای حمایت از تولید ملی است.

وی افزود: در حال حاضر فرآیند تأمین مواد اولیه در بخش تولید کشور کند شده است و این موضوع تهدیدی جدی است لذا انتظار داریم تا بانک مرکزی و بانک‌های عامل این تصمیمات اخذ شده را با جدیت و سرعت بیشتری به انجام برسانند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین اظهار داشت: از مبلغ اعلام شده نهاده‌های کشاورزی شامل کنجاله سویا، دانه‌های روغنی، جو و ذرت وارد می‌شود و همچنین دارو و واکسن، کود، سم و بذر وارد کشور می‌شوند.

وی افزود: همچنین روغن خام، شکر خام، برنج و گندم نیز در لیست واردات از مبلغ یاد شده قرار دارند.

ضغیمی گفت: کاهش قیمت تمام شده مستلزم این است که فرآیند تأمین دچار مشکل نشود و مشکلات فعلی نیز حل شود.

وی افزود: تأمین نقدینگی و تأمین ارز از نیازهای اولیه و اصلی است و لذا لازم است تا تولید کنندگان نیز با استفاده از نقدینگی موجود میزان تولید خود را افزایش داده و با سرعت نیاز بازار را تأمین کنند.اخبار مرتبط

رئیس مرکز تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد
رئیس مرکز تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت از تصویب ایجاد کاتالوگ الکترونیکی برای تبادل بین کشورهای عضو اکو مبتنی بر ایران کد و تصویب طراحی پرتالی برای قرار دادن قوانین تجاری این کشورها خبر داد.
روابط عمومی شبکه بازرسی و نظارت مردمی:
معاون پیشگیری و هماهنگی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز پنج گروه کالاهای وارداتی مشمول اجرای این طرح را شامل دارو و تجهیزات پزشکی ، لوازم آرایشی و بهداشتی ، لوازم خانگی ، رایانه و تجهیزات مربوط ، تلفن همراه اعلام کرد و گفت : بنکداران و عرضه کنندگان و نیز خریداران این کالا پیش از خرید حتما از اصالت ان مطمئن شوند تا دچار مشکل نشوند.
سیاستهای سردرگم دولت در مبارزه با قاچاق کالا
پدیده قاچاق که در سال‌های اخیر در کشور، معضلات جدی به همراه داشته است، همچنان یکی از دردسرهای اصلی برای دولت، تولیدکنندگان و حتی در مواردی خود مصرف کنندگان کالای قاچاق است. دولت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا در سالهای اخیر، تلاش کرده‌اند تا با طرح‌ها و راهکارهای گوناگون، جلوی این پدیده را بگیرند، ولی تا کنون این معضل همچنان پا بر جای با قی مانده است. سردرگمی سیاست‌های دولت در این میان، عامل اصلی تداوم قاچاق کالاست.
دستور واردات 10میلیارد دلار مواد غذایی و کالای اساسی صادر شد
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره مصوبه واردات 24 میلیارد دلاری گفت: 10 میلیارد دلار از این واردات مربوط به مواد غذایی و کالاهای اساسی است.
6.5 برابر شدن واردات چای از کنیا را تائید نمی‌کنم
رئیس سازمان چای کشور با بیان اینکه 6.5 برابر شدن واردات چای از کنیا را تائید نمی‌کنم، از خریداری 1200 تن برگ سبز چای درجه یک خبر داد.