تماس با ما خانه

اخبار

دستور واردات 10میلیارد دلار مواد غذایی و کالای اساسی صادر شد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره مصوبه واردات 24 میلیارد دلاری گفت: 10 میلیارد دلار از این واردات مربوط به مواد غذایی و کالاهای اساسی است.
دوشنبه, 11 اردیبهشت 1391
بازدید : 1380
تگ ها : طرح شبنم , ایران کد , نمايندگي ايران کد
خبرگزاري فارس
ذخیره
|
چاپ

محمدعلی ضیغمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره جزئیات مصوبه واردات 24 میلیارد دلاری کارگروه تنظیم بازار گفت: از مجموع این 24 میلیارد دلار، 10 میلیارد دلار مربوط به مواد غذایی و کالاهای اساسی، 12 میلیارد دلار مربوط به مواد اولیه صنایع مهم از جمله روغن نباتی، شوینده ها، فولاد و لاستیک و 2 میلیارد دلاز نیز به واردات دارو و واکسن اختصاص خواهد یافت.

به گزارش فارس، ضیغمی روز گذشته نیز در واکنش به این سؤال که آیا واردات 24 میلیارد دلاری کالاهای اساسی که آقای رحیمی معاون اول رئیس جمهور خبر آن را اعلام کرده‌اند مغایرتی با حمایت از تولید داخلی ندارد اظهار داشت: بخش عمده‌ای از این واردات شامل واردات مواد اولیه کارخانجات تولیدی می‌شود بطوریکه کارخانجات پودر شوینده قسمت عمده‌ای از مواد پتروشیمی خود را وارد می‌کنند.

وی تصریح کرده بود: کارخانجات روغن نباتی 90 درصد از مواد خام مورد نیاز را وارد می‌کنند، کارخانجات فولاد 50 درصد شمش مورد نیاز را وارد می‌کنند و همچنین کارخانجات لاستیک نیز عمده مواد اولیه خود را از طریق واردات تأمین می‌کنند لذا تخصیص این مبلغ از سوی معاون اول ریاست جمهوری در راستای حمایت از تولید ملی است.

به گفته ضیغمی، در حال حاضر فرآیند تأمین مواد اولیه در بخش تولید کشور کند شده است و این موضوع تهدیدی جدی است لذا انتظار داریم تا بانک مرکزی و بانک‌های عامل این تصمیمات اخذ شده را با جدیت و سرعت بیشتری به انجام برسانند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین اظهار داشته بود: از مبلغ اعلام شده نهاده‌های کشاورزی شامل کنجاله سویا، دانه‌های روغنی، جو و ذرت وارد می‌شود و همچنین دارو و واکسن، کود، سم و بذر وارد کشور می‌شوند. همچنین روغن خام، شکر خام، برنج و گندم نیز در لیست واردات از مبلغ یاد شده قرار دارند.اخبار مرتبط

ضیغمی: هدف حمایت از تولید است
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به فارس گفت: واردات 24 میلیارد دلاری در راستای حمایت از تولید و کنترل بازار است.
6.5 برابر شدن واردات چای از کنیا را تائید نمی‌کنم
رئیس سازمان چای کشور با بیان اینکه 6.5 برابر شدن واردات چای از کنیا را تائید نمی‌کنم، از خریداری 1200 تن برگ سبز چای درجه یک خبر داد.
ریالی بگیرید، ریالی پرداخت کنید
دولت به تازگی مصوبه‌ای در رابطه با تسهیلات‌گیرندگان از صندوق توسعه ملی داشته است که بر اساس آن، بانکها مکلف شده‌اند بنا به درخواست متقاضی، تسهیلات ارزی منابع صندوق توسعه ملی با نرخ مرجع و با ریال پرداخت کند.
با توافق سازمان مالیاتی صورت گرفت
مدیرکل تعاونی‌های تولیدی وزارت تعاون، کار و رفاه از انعقاد تفاهم نامه جدید با سازمان مالیاتی کشور در زمینه شرایط پرداخت مالیات بر ارزش افزوده تعاونی ها خبر داد.
حسینی‌نیا به مهر خبر داد:
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از عضویت 39 میلیون نفر در تعاونی‌های کشور و ثبت 176 هزار شرکت خبر داد و گفت: هم اکنون حدود 25 درصد از تعاونی‌ها راکد هستند.