تماس با ما خانه

اخبار

اجرای طرح شبنم برای 5 گروه کالایی از بيستم خرداد آغاز شد

روابط عمومی شبکه بازرسی و نظارت مردمی:
شنبه, 20 خرداد 1391
بازدید : 1514
تگ ها : نمايندگي ايران کد , پردازشگران نو اندیش , ایران کد , طرح شبنم
ذخیره
|
چاپ
معاون پیشگیری و هماهنگی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز پنج گروه کالاهای وارداتی مشمول اجرای این طرح را شامل دارو و تجهیزات پزشکی ، لوازم آرایشی و بهداشتی ، لوازم خانگی ، رایانه و تجهیزات مربوط ، تلفن همراه اعلام کرد و گفت : بنکداران و عرضه کنندگان و نیز خریداران این کالا پیش از خرید حتما از اصالت ان مطمئن شوند تا دچار مشکل نشوند.

مهدی ابویی افزود : با تصویب و ابلاغ قانون جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز هر گونه عرضه کالاهای خارجی ساخته شده بدون کد رهگیری ممنوع است.
وی گفت : برنامه ها و دستورالعمل های اجرای این قانون در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تدوین شد و در سال گذشته به تصویب دولت رسید و مقرر شد وزارت صنعت، معدن و تجارت از نیمه دوم سال 90 با مدیریت ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز این طرح را در کشور اجرایی کند.
معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در مرحله نخست 5 گروه کالایی که ارتباط مستقیم با سلامت افراد دارد و کالاهایی که بیشتر قاچاق می شد ، انتخاب شده است.
وی کالاهای وارداتی مشمول درج کد رهگیری را در مرحله نخست شامل دارو و تجهیزات پزشکی و بهداشتی و مکمل های غذایی لوازم آرایشی و بهداشتی ، لوازم خانگی، رایانه و تجهیزات مربوط، تلفن همراه اعلام کرد.
معاون هماهنگ کننده ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: ثبت سفارش پنج گروه کالایی از اول آذر سال گذشته بدون دریافت کد رهگیری ممنوع شده است و مسئولان اجرایی و مجمع واردکنندگان نیز در این باره توجیه شده اند.
وی افزود: اجرای طرح شبنم با دو مرحله تاخیر از امروز بیستم خرداد در کشور اجرایی شده است و از امروز داشتن کد رهگیری برای کالاهای مشمول اجرای این طرح الزامی است و چنانچه کالاهای مشمول کد رهگیری طرح شبنم را نداشته باشد حتی در سطح خرد، فروش و عرضه قاچاق محسوب و جمع آوری می شود.
این مقام مسئول در ستاد مرکزی مبارز با قاچاق کالا و ارز گفت: تیم های مشترک شامل قاضی تعزیرات نمایندگان ستاد، شورای اصناف، وزارت بهداشت و سازمان ملی استاندارد از کلان شهرها کار بررسی کالاها را آغاز می کنند و به تدریج در سراسر کشور فعال خواهند شد.
معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اجرای طرح شبنم را دارای مزیت های فراوان برای کشور دانست و گفت: اجرای این طرح موجب پیشگیری از ورود کالاهای غیراستاغندارد ، بی کیفیت، تقلبی و قاچاق خواهد شد.
وی شفافیت در گردش کالا و پول، شناسنامه دار شدن کالاها، تشخیص کالای اصلی از تقلبی، حمایت از واردکنندگان قانونی که حقوق عمومی را تامین می کنند و نیز حمایت از تولید داخل و اشتغال مولد با مسدود شدن راههای قاچاق را از دیگر مزیت های اجرای طرح شبنم برشمرد.
ایوبی تصریح کرد:‌ از آنجا که با اجرای طرح شبنم زمینه برای عرضه کالاهای تقلبی و قاچاق از بین می رود در کاهش قاچاق کالا بسیار موثر خواهد بود و از این طریق حقوق مصرف کنندگان و واردکنندگان رسمی به خوبی تامین می شود.
معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشراه به حدود 14 میلیارد دلاری قاچاق کالا در کشور این حجم از قاچاق را علاوه بر مضرات اقتصادی و بهداشتی موجب کاهش انگیزه سرمایه گذاری برای تولید انواع کالاها در کشور دانست و گفت: با اجرای طرح شبنم و تکمیل زنجیره های آن در سال حمایت از تولید ملی ، گام مهمی در افزایش انگیزه سرمایه گذاری و اشتغال در کشور برداشته می شود.
ایوبی با اشاره به پایش بازار تصریح کرد: انتشار خبر اجرای قطعی طرح شبنم از بیستم خرداد موجب شد برخی تولیدکنندگان داخلی که از ادامه تولید ناامید شده بودند ،دوباره به عرصه تولید و افراد شاغل در آنها به کار بر گشتند.
وی همچنین اجرای الصاق کد رهگیری برای کالاهای وارداتی را موجب هدایت نقدینگی به سمت تولید ، اشتغال و کارآفرینی دانست و افزود: اجرای این طرح زمینه مناسبی را برای افزایش تولید و اشتغال کشور فراهم می کند.
معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، نقش بنکداران و توزیع کنندگان کالا و به ویژه مصرف کنندگان را در موفقیت اجرای این طرح ضروری دانست و گفت: از این پس واردکنندگان عرضه کنندگان عمده و جزء کالاهای مشمول اجرای طرح شبنم (پنج گروه کالایی) نباید آنها را بدون داشتن کد رهگیری عرضه کنند و مردم نیز با نخریدن این کالاها زمینه حضور کالاهای غیراستاندارد، بی کیفیت ، تقلبی و قاچاق را در بازار از میان خواهند برد.
ابویی در پاسخ به این پرسش که مردم چگونه می توانند هنگام خرید کالاهای اصلی، استاندارد و غیر قاچاق را تشخیص دهند ، گفت: بر روی کالاهای مشمول طرح شنبم کد کالا درج شده است که با ارسال آن کد با تلفن همراه به صورت پیامک به شماره 3000392 بلافاصله پیامی برای ارسال کننده فرستاده شود و او را از اصالت داشتن یا تقلبی بودن کالا مطلع می کند.
وی تلفن گویای 88969396 و سامانه الکترونیکی به نشانی www.shabnam.ir را راههای دیگر اطلاع رسانی از اصالت کالاهای مشمول اجرای طرح شبنم معرفی کرد.
این مقام مسئول در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: همچنین با ارسال تصویر کد دو بعدی درج شده بر روی کالاهای مشمول طرح شبنم با تلفن همراه
می توان از اصالت کالا مطمئن شد.
ابویی با بیان اینکه این طرح به تدریج همه کالاهای وارداتی را در بر می گیرد ، گفت: از اول اردیبهشت ثبت سفارش گروه جدیدی از کالاهای وارداتی مشروط شده است.
وی افزود: فهرست کالاهای مرحله دوم مشمول اجرای طرح شبنم علاوه بر ارسال به شورای اصناف و اتحادیه ها و سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز درج شده است.
معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: گروه های کارشناسی ویژه ای متناسب با نوع کالا از دستگاه های مختلف کیفیت کالاهای وارداتی را بررسی و در صورت داشتن استانداردها و تاییدیه های لازم کد طرح شبنم به آنها اختصاص داده می شود.
ابویی ، حذف زمینه ها و بسترهای عرضه کالاهای جعلی غیر استاندارد و قاچاق را راهی اصولی برای مبارزه موثر با پدیده قاچاق کالا در کشور یاد کرد و گفت: براساس بر آوردهای سال 89 حجم قاچاق در کشور حدود 14 میلیارد دلار است که باید با شیوه های نوین و ابزارهای اقتصادی از جمله اجرای طرح هایی نظیر طرح شبنم و اختصاص کد رهگیری با آنها مقابله کرد.
وی تهیه سامانه جامع مدیریت واردات کالا را در تنظیم و مدیریت بازار کاری اساسی دانست و گفت: این اقدام یکی از ارکان زیرساختی و مهم کشور است که با اجرای آن ساختار اقتصادی کشور اصلاح خواهد شد.
ابویی ایجاد سامانه جامع مدیریت واردات ، اجرای طرح شبنم و اصلاح ساختار گمرک را در مبارزه با واردات کالاهای غیراستاندارد، بی کیفیت و قاچاق مکمل دانست و تصریح کرد: با اجرای این طرح ها با اطمینان می توان گفت معضل قاچاق کالا در کشور برطرف خواهد شد.
وی نقش کد رهگیری را در مبارزه با قاچاق کالا حدود 35 تا 40 درصد اعلام کرد و افوزد: از آنجاکه طرح شبنم محیط و عرصه را برای عرضه کالاهای غیراستاندارد و قاچاق تنگ و ناامن می کند ، نقش برجسته تری دارد.
معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پاسخ به اینکه آیا هولوگرام یا برچسب کدرهگیری طرح شبنم به گونه ای طراحی شده است که قال جعل نباشد، گفت: علاوه بر در نظر داشتن ضرایب امنیتی درباره محل تولید برچسب ها و هولوگرام طرح شبنم موارد امنیتی مشابه چاپ اسکناس در تولید برچسب های طرح شبنم رعایت شده است تا قابل جعل نباشد و ماموران به راحتی جعلی بودن آن را تشخیص خواهند داد.
ابویی گفت : رهگیری کالاهای وارداتی در کشورهای پیشرفته سابقه 40-50 ساله دارد و در ایران در سال 1373 طرح رهگیری کالاهای وارداتی مطرح شد و در قانون برنامه های سوم و چهارم توسعه به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و وزارت بازرگانی وقت مسئول اجرای این طرح شد.
ابویی افزود: اجرای طرح شبکه بازرسی و نظارت مردمی موسوم به (شبنم ) به دلایلی به تاخیر افتاد.
وی با بیان این که برچسب کدرهگیری بر روی کالاهای وارداتی ساخته شده و شناسه دار شدن آنها یکی از زیربنایی ترین اقدام در پیشگیری از عرضه کالاهای غیراستاندارد، بی کیفیت ، قاچاق و تقلبی است ؛ در سال 1389 اجرای آن در دستور کار ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار گرفت.
معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: ضرورت الصاق کد رهگیری بر روی کالاهای وارداتی در لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز درج شد و به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.اخبار مرتبط

ضیغمی: هدف حمایت از تولید است
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به فارس گفت: واردات 24 میلیارد دلاری در راستای حمایت از تولید و کنترل بازار است.
رئیس مرکز تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد
رئیس مرکز تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت از تصویب ایجاد کاتالوگ الکترونیکی برای تبادل بین کشورهای عضو اکو مبتنی بر ایران کد و تصویب طراحی پرتالی برای قرار دادن قوانین تجاری این کشورها خبر داد.
سیاستهای سردرگم دولت در مبارزه با قاچاق کالا
پدیده قاچاق که در سال‌های اخیر در کشور، معضلات جدی به همراه داشته است، همچنان یکی از دردسرهای اصلی برای دولت، تولیدکنندگان و حتی در مواردی خود مصرف کنندگان کالای قاچاق است. دولت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا در سالهای اخیر، تلاش کرده‌اند تا با طرح‌ها و راهکارهای گوناگون، جلوی این پدیده را بگیرند، ولی تا کنون این معضل همچنان پا بر جای با قی مانده است. سردرگمی سیاست‌های دولت در این میان، عامل اصلی تداوم قاچاق کالاست.
دستور واردات 10میلیارد دلار مواد غذایی و کالای اساسی صادر شد
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره مصوبه واردات 24 میلیارد دلاری گفت: 10 میلیارد دلار از این واردات مربوط به مواد غذایی و کالاهای اساسی است.
6.5 برابر شدن واردات چای از کنیا را تائید نمی‌کنم
رئیس سازمان چای کشور با بیان اینکه 6.5 برابر شدن واردات چای از کنیا را تائید نمی‌کنم، از خریداری 1200 تن برگ سبز چای درجه یک خبر داد.